Tóparti körséta 6. Cser-tó
2013.03.09. 23:31
Aki csendes, csodálatos környezetben esetleg a családdal együtt szeretne, egy kellemes napot eltölteni annak ajánlom a következő tavat mely nem más, mint az Alsópetény határában elterülő Cser-tó
Fotó forrása: www.haltarto.hu
A környék
Alsópetény az újabb korban kialakított Duna-Ipoly Nemzeti Park összefüggő erdők által határolt természetvédelmi területén húzódik meg a Cserhát-hegység nyugati térségében. A Kő-hegy, Dél-hegy, Hajdú-árok és Felső-erdő ölelésében fekvő völgykatlanban elhelyezkedő falu harmadkori ún. Halom vidéken épült, ahol a vulkáni hegységek alkotta tájkép keletkezése és kialakulása, a domborzati viszonyok a vulkánok erupciójának a következménye.
A Nógrád megye határai közé eső erdő borította hegyvonulat, a Cserhát határai nyugaton a Dunának Vác - Budapesti szakasza, északnyugaton az Ipoly középső folyása (Ludány- Balassagyarmati szakasz), keleten a Karancssági Nagypatak és a Tarján patak, Kisterenye és Hatvan között pedig a Zagyva, délen éles határa nincs; az Alföldre messze kifutó nyúlványai fokozatosan mélyebbre süllyednek és eltűnnek, a lősz és homok-takaró alatt.
A település könnyen megközelíthető. Közlekedési hálózatokhoz viszonyított helyzete, illetve a közlekedési csomópontoktól való távolsága jó. A rétsági kistérségben Nógrád megye délnyugati részén fekszik (huszonöt településen közel huszonötezer fő él) a kistérséget Budapesttel és Szlovákiával összekötő 2-es számú főközlekedési úttól - Bánkon keresztül - mindössze 10 km-re, valamint Budapesttől 45 km-re.
A település közigazgatási területe 19,68 km2. Legmagasabb pontja a Dél-hegy (446 m) és a Kő-hegy (423 m). A szép fekvésű falu északnyugat felől Bánkkal, délkelet irányból Nézsával, délről Keszeggel, valamint a Dél-hegy oldalán Romhánnyal határos.
Forrás: www.cser-to.hu
Megközelítés
Alsópetény Budapesttől 45 kilométerre található. A legegyszerűbben a 2/a jelzésű úton jutunk el egészen Vácig, majd innen Rád, Penc, Keszeg útvonalon haladva érünk el Alsópeténybe. Budapesttől mintegy fél-háromnegyed óra autóval.
A tó területe 5.2 ha, melynek vízutánpótlásáról a Kőhegyi forrás gondoskodik.
Fogható halak:
Ponty, amur, keszeg, kárász, csuka, süllő, harcsa, afrikai harcsa, busa, balin
Autóval csak a halőrházig mehetünk. Az előtte található parkolóban kell megállnunk. szerencsére a halőr és a tógazda sem merev ember, így ha a tó egy távolabbi részét szemeltük ki magunknak, akkor megengedik, hogy amíg kipakolunk, illetve a horgászat végeztével összerámolunk, bemenjünk autóval. Természetesen, ha végeztünk azonnal ki kell jönni, mert a tó partján nem lehet gépjárművel tartózkodni.
Őszintén mondom, hogy eme tó partján áll az eddig általam látott legszebb halőrház. Ha nem csal az emlékezetem, akkor egy hajót formáz. A napijegyen kívül büfé is üzemel, így ha némi gyorsítóra vagy kávéra lenne szükségünk, akkor az is kapható.
Kétféle napijegy váltható. ha nem kívánunk halat elvinni, akkor vehetünk sport jegyet. Viszont ha halat is szeretnénk hazavinni, akkor a hagyományos napijegyet, kell választani, amiért elvihető 2db nemes hal és 2kg egyéb hal.
5kg feletti hal a szürke és afrikai harcsa csak a kifüggesztett áron vihető el.
Ez a hal visszakerült a tóba, mert meghaladta az 5kg-ot
A tó egy völgyben fekszik, így bármerre is nézünk, csodálatos dombok vesznek körül. Ez egy igazi horgász és pihenő park. Nem csak a horgászoknak nyújt kikapcsolódást, de a család is el tudja foglalni magát. Akár a környék bejárásával is. A gyerekeknek játszóteret is kialakítottak. A tótól távolabb a domboldalon néhány ház áll megtörve ezzel a táj egységét. Ha ezt leszámítjuk, olyan mintha tényleg a civilizációtól távol lennénk.
Az kell, hogy mondjam a tópart nagyon kulturált és rendezett. Több esőbeálló is van. Mindenhol elhelyeztek hulladékgyűjtőket, amiken kívül az itt horgászóknak köszönhetően nem találni szemetet. Parkosítva van mindenhol. Fák veszik körbe a tavat melyek pár év múlva, ha kellően megnőnek kellemes árnyékot fognak adni. Nádas is található bőven így az ott bujkáló halakat egy úszós készséggel érdemes megpróbálni becserkészni.
A gáton nem lehet horgászni, mert itt versenyeket szoktak rendezni. Ki van, jelölve honnan kezdődik a horgászható rész.
Sajnos bevált etetőanyagról illetve csaliról, ami nálam bevált nem tudok beszámolni, mert csak egy dévért fogtam itt jártamkor.
Az elmondások alapján tavasszal az élő csalik a nyerők. Nyáron inkább a különböző pelletek.
Mi a gát utáni részen horgásztunk. Akik a szélén voltak bőven fogtak pontyot. A középső szektor viszont nullázott. pedig pár méterre dobáltunk egymástól.
Ennek ellenére azt kell, mondjam, hogy ha értékelnem kéne egy tízes skálán akár a környezetet akár az emberek segítőkészségét, akkor egy erős tízest nyugodtan adnék.
Mindenkinek ajánlom, ha még nem volt itt, akkor próbáljon szerencsét, mert csodálatos egy hely.
További információért érdeklődjetek a halőrnél: 06 20 495 66 28, 06 30 676 77 41
Vagy a tó honlapján: www.cser-to.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal